Jak podnieść samoocenę i zbudować pewność siebie?

Joanna Krzywkowska

Podzielę się z Wami czym dla mnie jest pewność siebie, poczucie własnej wartości, jak podnieść swoją samoocenę i wzmocnić pewność siebie oraz obnażę, jakie zachowania świadczą o braku pewności siebie.

Może wydawać się, że na ten temat napisano i powiedziano już wszystko, a jednak dalej szału nie ma i praktycznie każdy człowiek boryka się z problemem braku pewności siebie.

Znajdziesz tutaj moją prawdę, mój punkt widzenia. Możesz, ale nie musisz się zgadzać z całością, czy nawet częścią tego co napisałam. Jeśli zdecydujesz się, aby przeczytać to co napisałam, to proszę weź dla siebie to, co Ci służy.

Czym jest pewność siebie i poczucie własnej wartości?

Pewność siebie to ufanie, że poradzimy sobie w każdej sytuacji. To uczucie, że możemy wszystko i nic nie stanie nam na przeszkodzie.

Pewność siebie to również dzielność i odwaga do przezwyciężania wyzwań.

Pewność siebie rodzi się z poczucia własnej wartości. To jak odczuwamy swoją wartość wynika z osobistych przekonań na własny temat. Jeśli poczucie własnej wartości jest niskie i chcemy, aby wzrosło należy negatywne przekonania na swój temat zastąpić pozytywnymi, wspierającymi. Zmienić przekonania możemy wyłącznie poprzez działanie. Kiedy zaczynamy działać doświadczamy zmian, które pozwalają przeobrazić przekonania na własny temat, zaczynamy bardziej ufać sobie i dzięki temu nabierać pewności siebie.

Zmiana przekonań wymaga czasu. Jak dużo? To indywidualna sprawa, nie warto nakładać sobie jakiekolwiek ograniczenia, czy wyznaczać ramy czasowe. Po prostu pracuj nad tym najlepiej jak potrafisz. Najlepsza rzecz, jaką można zrobić dla siebie, to zacząć działać.

Wysokie poczucie własnej wartości pozwala czuć się wartościowym niezależnie od tego czy akurat odnosimy sukcesy czy mamy trudniejszy moment.

Pewność siebie wzmacniamy rozwijając umiejętności i świadomość.

Dlaczego warto budować pewność siebie?

Będąc osobą pewną siebie czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości, własnych kompetencji, akceptujemy siebie, wierzymy w swoje możliwości, jest nam zdecydowanie łatwiej osiągać zamierzone cele.

Brak pewności siebie ogranicza nas. Powoduje, że rezygnujemy z różnych działań, często nawet nie próbując. Boimy się, że będzie nam głupio jak coś nam nie wyjdzie, boimy się, że ktoś nas źle oceni.

Budowanie pewności siebie to proces w którym zaczynamy pełniej kochać siebie, a tym samym akceptować i rozumieć siebie. To proces rozwoju samoświadomości.

Pewny siebie człowiek jest wolny. Wolny od potrzeby zabiegania o czyjąś akceptację, adorację… Nie martwi się, że ktoś go wyśmieje, źle oceni. Wysoka samoocena pochodzi z wnętrza, więc nic co z zewnątrz nie ma takiej siły, aby ją pokonać.

Czy można być pewnym siebie we wszystkim?

Każdy ma obszary w których czuje się „mocny”, czyli pewny siebie i takie obszary, w których czuje się „słabszy”. To zupełnie naturalne.

Osobiście nie znam ani jednego człowieka, który jest pewny siebie we wszystkich obszarach swojego życia.

Ludzie, którzy prawdziwie kochają siebie, akceptują swoje „niedoskonałości”, mają w sobie spokój, potrafią zadbać o siebie (fizycznie i mentalnie). Dzięki temu mają wysokie poczucie własnej wartości.

Z całego serca zachęcam Ciebie do budowania pewności siebie, ponieważ jest to proces, w którym jednocześnie zaczynasz w pełni kochać siebie.

Czy trzeba czuć się pewnym siebie we wszystkim co nas dotyczy? Oczywiście, że nie. Kiedy zaakceptujemy swoje niedoskonałości okazuje się, że nie mają one znaczącego wpływu na naszą ogólną pewność siebie, na poczucie własnej wartości.  

Znaczenie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej w budowaniu pewności siebie.

Kluczową rolę w budowaniu pewności siebie odgrywa motywacja wewnętrzna, czyli ta prawdziwie nasza, zgodna z naszymi wartościami, z tym czego na prawdę chcemy. Dlatego samoświadomość jest tak bardzo ważna. Motywacja zewnętrzna również potrafi nas stymulować, ale to jest chwilowa i złudna motywacja.

Czy jesteś świadomy swojego sytemu wartości? Czy działasz w zgodzie ze swoim systemem wartości? Jeśli nie, to znaczy, że inni decydują o Twoich wyborach. W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że brakuje Ci motywacji do działania i pewności siebie. Zależność od innych (najczęściej nieuświadomiona) powoduje, że nie potrafimy być zadowoleni z siebie. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się to co robimy, jak robimy. Bardzo ważne, żeby dogadzać sobie samemu, oczywiście niektórzy sobie pomyślą, że to jest egoizm. O nie!!! To nie jest egoizm, egoizm jest wtedy, kiedy robimy coś dla siebie kosztem innych. Moja zasada brzmi, że każdy może robić wszystko to na co ma ochotę, byle nie krzywdzić innych.

Od czego zależy skuteczność wzmacniania pewności siebie, poczucia własnej wartości?

Od świadomości siebie, swojego potencjału oraz podjętego działania.

Skuteczność w działaniu, czego NIE warto robić? Jak sobie można zaszkodzić?

Dla mnie ważna jest skuteczność w działaniu, dlatego w budowaniu pewności siebie nie bawię się w szukanie źródeł, przyczyn niskiego poczucia wartości, mielenia jakie trudne sytuacje w dzieciństwie i w późniejszym życiu mnie spotkały, które spowodowały, że moje poczucie wartości w jakimś obszarze jest zachwiane, za niskie. Dla mnie jest to marnowanie czasu i wchodzenie w stan użalania się nad sobą. Takie samo podejście stosuje w pracy z moimi Klientami.

Skupiając się na swoich „słabościach”, zamartwiając się, porównując do innych: „dlaczego ja tak mam, a on ma lepiej”, „jestem beznadziejna”, „ja się do tego nie nadaje”, „jestem za słaby”, „brakuje mi…” itd… pogarszamy sobie tylko humor, tracimy energię na negatywne myśli i czarne scenariusze, przez to mamy znacznie mniej siły i ochoty na rozwiązywanie „problemu”.

Zwątpienie w siebie, w swoje możliwości dotyczy każdego. Jednak to, co z tym zrobimy zależy tylko od nas.

Rola przekonań w budowaniu pewności siebie.

Przekonania w ostatnich latach to „modny” temat. Jeśli mamy dużo negatywnych przekonań o sobie, możemy sadzić, że będzie nam trudniej zbudować pewność siebie, ale nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy od tego na co się zdecydujemy: czy skupimy się na tym, co chcemy osiągnąć i zaczniemy działać, czy będziemy walczyć z tym czego nie chcemy.

W pracy z przekonaniami pierwszym kokiem jest uświadomienie sobie przekonań o nas samych i otoczeniu. Bardzo często przekonania są w nas tak zakotwiczane, że nawet ich nie dostrzegamy. Dlatego większości osób ma problem, aby samemu do nich dotrzeć.  Jak już uświadomimy sobie negatywne przekonania, czyli takie, które nas ograniczają, blokują zamieniamy je na takie, które nam służą. 

Jak dokonać tej zmiany, jakie kroki podjąć? W dalszej części artykułu zamieściłam ćwiczenie. Oczywiście to nie jest jedyna droga, jest wiele innych rozwiązań, o których jeszcze napisze, a jeśli Tobie zależy, aby już je znaleźć szukaj samodzielnie inspiracji i pamiętaj, aby korzystać tylko z tego co Tobie służy i z czym czujesz się dobrze, nic na siłę!

Rola działania w budowaniu pewności siebie.

Dzięki działaniu zaczynasz doświadczać zmian.  Dzięki doświadczaniu zmian zaczynasz przekonywać samego siebie, zaczynasz ufać sobie.

W budowaniu pewności siebie bardzo ważne jest, aby nie koncentrować się tylko na samym celu działania. Liczy się cały proces, dlatego doceniaj każdy nawet najmniejszy postęp, każdą zmianę na lepsze, ale też każdy wysiłek nawet jeśli nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Od czego zacząć, żeby podnieść samoocenę i zbudować pewność siebie?

Tak na prawdę wystarczy pokochać siebie, serio to wystarczy. Kiedy prawdziwie kochasz siebie, to akceptujesz siebie w całości, masz świadomość, że nie we wszystkim musisz być na tip-top.

Jeśli do tej pory nie kochałeś siebie w całości, to od samego gadania przed lustrem „kocham siebie” nic się nie zmieni, o innych metodach obiecująco brzmiących, ale finalnie tylko mydlących oczy nie będę wspominała. Owszem czasami mogą poprawić Ci na chwilę nastrój, ale stałej zmiany raczej nie zobaczysz.

Aby skutecznie sobie pomóc, aby pokochać siebie i wzmocnić pewność siebie  zachęcam do rozwoju samoświadomości.

Kiedy masz świadomość, że to Ty decydujesz, jak się czujesz, swoje działania kierujesz na cel (to co chcesz osiągnąć), podnosisz samoocenę i wzmacniasz pewność siebie.

Z czego korzystać, aby podjąć odpowiednie działania, właściwe decyzje, wyznaczyć cele?

Z tego co Tobie służy, ale skoro to czytasz, to zapewne nie do końca wiesz jakie narzędzia mogą Tobie służyć. Tylko nie wiń się za to! System edukacji niestety jest jaki jest, nie uczą i nie uczyli tego w szkole.

Od 25 lat fascynuję się psychologią, rozwojem osobistym, a od ponad 20 lat związana jestem z edukacją i to mnie w pewnym momencie zaprowadziło do tutoringu. Tutoring  mocno bazuje na psychologii pozytywnej i neurodydaktyce. Pracuję jako tutor i mam też wielką przyjemność, aby prowadzić szkolenia z tutoringu. Jestem zwolenniczką skutecznych działań, nie jakiegoś pustego pitolenia, dlatego osobiście polecam wszelkie narzędzia, które wykorzystuję w tutoringu.

Korzystając ze skutecznych narzędzi łatwiej i pewniej wchodzimy w budowanie pewności siebie. Eliminujemy szkodliwe przekonania, które nami rządzą i koncentrujemy swoją uwagę na tym, co chcemy osiągnąć.

Budujesz pewność siebie za każdym razem, kiedy robisz coś dla siebie.

Robiąc coś dla siebie, dbając o siebie nabieramy zaufania do siebie i budujemy pewność siebie. To jest proste działanie na podświadomość.

Przeciwieństwem jest robienie czegoś dla innych kosztem siebie, czyli wtedy kiedy stawiamy potrzeby innych ponad własne. W takiej sytuacji osłabiamy swoją pewność siebie, najczęściej dzieje się to zupełnie nieświadomie.

Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy zrobić czegoś dla kogoś poświęcając się. Pomaganie innym z dobrego serca, kierując się życzliwością dla drugiego człowieka i bezinteresowną chęcią udzielenia mu pomocy jest piękne i szlachetne. Tylko jest znaczna różnica kiedy robimy coś, bo faktycznie tak chcemy, a kiedy „pomagamy” kosztem własnych potrzeb, wbrew swoim wartościom, aby zadowolić innych i w zamian coś uzyskać (uznanie, szacunek, akceptację, miłość, korzyści materialne itd.).

Doświadczając zmian na sobie, przełamując bariery własnych możliwości, często zaskakując siebie ile jesteśmy w stanie wytrzymać, przestajemy postrzegać siebie w roli bezsilnej ofiary i zaczynamy mocniej w siebie wierzyć.

Ćwiczenie.

Zrób to ćwiczenie teraz, nie odkładaj! Od samego czytania/słuchania czyiś mądrości nic się nie zmieni. To to samo co siedzenie na siłowni na ławeczce i słuchając „gadania” najlepszych trenerów liczenie na to, że od tego bicki urosną. Trzeba doświadczać na sobie!

Wybierz cokolwiek w czym czujesz brak pewności siebie i odpowiedz na pytania:

  1. Co czujesz? (Nazwij czego dotyczy niska samoocena i jakie temu towarzyszy uczucie) Np. czuje wstyd przed wystąpieniami publicznymi.
  2. Jak chcesz się czuć? Co chcesz mieć w zamian tego? Jeśli zależy Tobie na podwyższeniu samooceny musisz wiedzieć czego chcesz. Jako odpowiedz wpisz przeciwieństwo tego co czujesz i czego nie chcesz: chce czuć się swobodnie, śmiało itd. podczas wystąpień publicznych.
  3. Jak to zrobić? Co masz zrobić? Określenie celu. Podstawą zmiany jest działanie. Ważne, abyś działać skutecznie, we właściwym kierunku, czyli zmierzając do wybranego celu – tego co chcesz osiągnąć, jak chcesz się czuć, a nie tego czego chcesz uniknąć. W określeniu celu uważam, że najskuteczniejsze są narzędzia, które wykorzystuję w tutoringu (np. : model SMART, model GROW, dialog motywacyjny, pytania coachingowe).

A teraz czas na działanie! Nic samo się nie zrobi!

Kiedy zaczynasz działać i doświadczać zmiany, zaczynasz ufać sobie, zaczynasz czuć większą pewność siebie.

W budowaniu pewności siebie działaj z przyjemnością. Przypominam skup się na tym co chcesz osiągnąć, a nie na tym czego chcesz uniknąć.

Podstawą w budowaniu pewności siebie jest podjęcie działania. Ja wiem, że może Ci się nie chcieć nawet spróbować, ale kiedy odnajdziesz swoją wewnętrzną motywacje zacznie Ci się chcieć. Kto powiedział, że te działania musza być nieprzyjemne, trudne itd..? Przecież może to być ciekawa, fascynująca przygoda. Najważniejsze, aby w tych działaniach być zaangażowanym i obecnym! Tak, obecnym, koniec z byciem zombiakiem (obecność ciałem, ale w myślach gdzieś indziej) i odhaczaniem, bo wówczas efekty są marne, proporcjonalne do zaangażowania.

Jeśli nie chce Ci się działać, brakuje Ci motywacji, to cel do którego dążysz nie jest Twój!

Działania są skuteczne, gdy są prawdziwe, czyli nasze. Jakbyśmy to zrobili jak by nikt nie widział, nie słyszał? Absolutnie nie muszą być poprawne politycznie, czy z jakimikolwiek normami… Ważne tylko, aby nikogo nie krzywdzić tzn. nie robić czegoś dla siebie kosztem innych osób.

Budowanie pewności siebie to proces rozwijania samoświadomości, odkrywania, kto nami rządzi, a także rozwijania sprawczości.

Sprawczość. Jak zwiększyć poczucie sprawczości?

Sprawczość zależy tylko od nas samych. Nikt za nas tego nie zrobi.

Poczucie własnej sprawczości pozwala nam zauważyć, że mamy wpływ na to, co zrobimy i jaki będzie efekt naszych działań. Wraz z nabywaniem nowych umiejętności budujemy w sobie poczucie sprawczości oraz wytrwałości w osiąganiu celów.

Przy kształtowaniu poczucia własnej wartości niezwykle ważne jest poczucie sprawstwa, czyli przekonanie, że mamy wpływ na przebieg wydarzeń, na swoje osiągniecia. Nasze sukcesy, jak i niepowodzenia zależą od tego, jak postępujemy, ile starań w nie wkładamy.

Zaufanie do siebie, czyli wiara w siebie i we własne możliwości to fundament pewności siebie.

Jak rozpoznać brak pewności siebie?

W sumie jest to bardzo łatwe. Tam gdzie się wstydzimy, nie panujemy nad swoimi emocjami, kłamiemy, szpanujemy (nie mylić z prawdziwym cieszeniem się i dzieleniem się tym, czyli bez chęci uzyskania czegoś np. akceptacji, podziwu), krzyczymy, obgadujemy i marudzimy, wyśmiewamy, umniejszamy, oceniamy innych, żyjemy w przekonaniu, że wiemy co jest dobre dla innych, zazdrościmy… tam nie ma mowy o pewności siebie, tam jest niska samoocena. Takimi zachowaniami zatruwamy życie sobie i swojemu otoczeniu.
Każde takie „negatywne” zachowanie, to tak naprawdę̨ wołanie o pomoc.
Warto pomóc sobie i zadbać o innych.

Zatem działaj i buduj pewność siebie! Pokochaj siebie!

Ahoj przygodo!

Jeśli zależy Ci na podniesieniu samooceny, zbudowaniu pewności siebie, rozwijaniu samoświadomości i chcesz, abym Ci to ułatwiła, wsparła i zmotywowała to zapraszam na:

Brak możliwości komentowania.