Jak podnieść samoocenę i zbudować pewność siebie?

Joanna Krzywkowska

Podzielę się z Wami czym dla mnie jest pewność siebie, poczucie własnej wartości, jak podnieść swoją samoocenę i zbudować pewność siebie, a  także jakie  zachowania świadczą o braku pewności siebie.

Może wydawać się, że na ten temat napisano i powiedziano już wszystko, a jednak dalej szału nie ma i praktycznie każdy człowiek, którego poznaje boryka się z problemem braku pewności siebie.

Znajdziesz tutaj moją prawdę, mój punkt widzenia. Możesz, ale nie musisz się zgadzać z całością, czy nawet częścią tego co napisałam, jeśli jednak zdecydujesz się, aby przeczytać to co przygotowałam, to proszę weź dla siebie to, co Ci służy.

Wszystko opisałam w wielkim skrócie, wiele wątków wymaga szerszego opisu, co uczynię w kolejnych artykułach.

 

Dlaczego warto budować pewność siebie?

Brak pewności siebie ogranicza nas, powoduje, że rezygnujemy z różnych działań, często nawet nie spróbujemy. Boimy się, że będzie nam głupio jak coś nie wyjdzie, boimy się, że ktoś sobie coś o nas pomyśli, źle nas oceni.

Budowanie pewności siebie to proces w którym jednocześnie zaczynamy pełniej kochać siebie.

Pewny siebie człowiek jest wolny. Wolny od czyjejś akceptacji, adoracji… Nie martwi się, że ktoś go wyśmieje, źle oceni. Wysoka samoocena pochodzi z wnętrza, więc nic co z zewnątrz nie ma takiej siły, aby ją pokonać.

 

Czy można być pewnym siebie we wszystkim, co robimy?

Każdy ma obszary w których czuje się „mocny”, czyli pewny siebie (wysoka samoocena) i takie obszary, w których czuje się „słabszy”, czyli ma niską samoocenę = brak pewności siebie. To zupełnie naturalne.

Osobiście nie znam ani jednego człowieka, który jest pewny siebie we wszystkich obszarach swojego życia.

Ludzie, którzy prawdziwie kochają siebie, akceptują swoje „niedoskonałości”, mają w sobie spokój, dbają o siebie. Dzięki temu nie czują braku pewności siebie.

Z całego serca zachęcam Ciebie do budowania pewności siebie, ponieważ jest to proces, w którym jednocześnie zaczynasz w pełni kochać siebie.

Czy ja się czuje we wszystkim zajebista? Oczywiście, że nie. Jednak akceptuje swoje niedoskonałości i wiem, że jeśli będę chciała to zmienić, to zależy to tylko ode mnie, od moich decyzji, mojego działania. Mam świadomość, że tylko na własne życzenie sabotuje samą siebie.

Zresztą jak bym we wszystkim czuła się doskonała, to zatrzymałabym swój rozwój, a rozwijanie siebie przez całe życie to świetna przygoda!

 

Czym jest poczucie własnej wartości?

W wielkim skrócie to samoocena. Nasza ocena, na ile sami czujemy się warci w jakimś obszarze.  

 

Znaczenie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej w budowaniu pewności siebie.

Kluczową role w budowaniu pewności siebie odgrywa motywacja wewnętrzna, czyli ta prawdziwie nasza, zgodna z naszymi wartościami, z tym czego na prawdę chcemy. Dlatego samoświadomość jest tak bardzo ważna. Motywacja zewnętrzna również potrafi nas stymulować, ale to jest chwilowe i złudne.  Czy jesteś świadomy swojego sytemu wartości? Czy działasz w zgodzie ze swoim systemem wartości? Jeśli nie, to oznacza, że inni decydują o tym, czego chcesz, więc nie ma się co dziwić, że brakuje Ci motywacji do działania i pewności siebie. Zależność od innych (najczęściej nieuświadomiona) powoduje, że nie potrafimy być zadowoleni z siebie. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się to co robimy, jak robimy. Bardzo ważne, żeby dogadzać sobie samemu, oczywiście niektórzy sobie pomyślą, że to jest egoizm. O nie!!! To nie jest egoizm, egoizm jest wtedy, kiedy robimy coś dla siebie kosztem innych. Moja zasada brzmi, że każdy może robić wszystko to na co ma ochotę, byle nie krzywdzić innych.

 

Od czego zależy skuteczność podnoszenia samooceny?

Od świadomości siebie, swojego potencjału oraz podjętego działania.

Skuteczność w działaniu, czego NIE warto robić? Jak sobie można zaszkodzić?

Dla mnie ważna jest skuteczność w działaniu, dlatego w budowaniu pewności siebie nie bawię się w szukanie źródeł, przyczyn niskiego poczucia wartości, mielenia jakie trudne sytuacje w dzieciństwie i w późniejszym życiu mnie spotkały, które spowodowały, że moje poczucie wartości w jakimś obszarze jest zachwiane, za niskie. Dla mnie jest to marnowanie czasu i wchodzenie w stan użalania się nad sobą.

Skupiając się na swoich „słabościach”, zamartwiając się, porównując do innych: „dlaczego ja tak mam, a on ma lepiej”, „jestem beznadziejna”, „ja się do tego nie nadaje”, „jestem za słaby”, „brakuje mi…” itd… pogarszasz sobie tylko humor, tracisz energię na negatywne myśli i czarne scenariusze, przez to masz znacznie mniej siły i ochoty na rozwiązywanie „problemu”.

Zwątpienie w siebie, w swoje możliwości dotyczy każdego, ale to, co z tym zrobisz zależy tylko od Ciebie.

 

Rola przekonań w budowaniu pewności siebie.

Przekonania w ostatnich latach to „modny” temat. Jeśli masz wklejonych dużo negatywnych przekonań o sobie,  może wydawać Ci się,  że będzie Ci trudniej zbudować pewność siebie, ale nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy od tego co Ty zdecydujesz: czy skupisz się na tym, co chcesz osiągnąć i zaczniesz działać, czy wybierzesz walkę z przekonaniami?

 

Rola działania w budowaniu pewności siebie.

Dzięki działaniu zaczynasz doświadczać zmian.  Dzięki doświadczaniu zmian zaczynasz przekonywać samego siebie, zaczynasz ufać sobie.

W budowaniu pewności siebie bardzo ważne jest, aby nie koncentrować się tylko na samym celu działania. Liczy się cały proces, dlatego doceniaj każdy nawet najmniejszy postęp, każdą swoją zmianę na lepsze.

 

Od czego zacząć, żeby podnieść samoocenę i zbudować pewność siebie?

Tak na prawdę wystarczy pokochać siebie, serio to wystarczy. Kiedy prawdziwie kochasz siebie, to akceptujesz siebie w całości, masz świadomość, że nie we wszystkim musisz być na tip-top.

Jeśli do tej pory nie kochałeś siebie w całości, to od samego gadania przed lustrem „kocham siebie” nic się nie zmieni, o innych metodach obiecująco brzmiących, ale finalnie tylko mydlących oczy nie będę wspominała. Owszem czasami mogą poprawić Ci na trochę nastrój, ale zmiany raczej nie zobaczysz.

Zachęcam, aby sobie skutecznie pomóc, aby pokochać siebie rozwijaj swoją samoświadomość i buduj pewność siebie.

Kiedy masz świadomość, że to Ty decydujesz, jak się czujesz, swoje działania kierujesz na cel (to co chcesz osiągnąć), podnosisz samoocenę i budujesz pewność siebie.

Z czego korzystać, aby podjąć odpowiednie działania, podając właściwe decyzje, wyznaczyć cele?

Z tego co Tobie służy, ale skoro to czytasz, to zapewne nie do końca wiesz jakie narzędzia mogą Tobie służyć. Tylko nie wiń się za to! System edukacji niestety jest jaki jest, nie uczą i nie uczyli tego w szkole.

Od 25 lat fascynuję się psychologią i nie tylko psychologią…, a od ponad 20 lat jestem związana z edukacją i to mnie w pewnym momencie zaprowadziło do tutoringu. Tutoring  mocno bazuje na psychologii pozytywnej i neurodydaktyce. Pracuje jako tutor i mam też wielką przyjemność, aby prowadzić szkolenia z tutorngu, w dodatku jestem zwolenniczką skutecznych działań, nie jakiegoś pustego pitolenia, dlatego osobiście polecam wszelkie narzędzia, które wykorzystuję w tutoringu.

Kiedy korzystasz ze skutecznych narzędzi łatwiej i pewniej wchodzisz w budowanie pewności siebie. Nie skupiasz się na tym, jakie przekonania Tobą rządzą tylko koncentrujesz swoją uwagę na tym, co chcesz osiągnąć.

 

Zapraszam Ciebie do małego ćwiczenia wprowadzającego do rozwoju samoświadomości, podnoszącego samoocenę, budującego pewność siebie.
Zrób to ćwiczenie teraz, nie odkładaj! Od samego czytania/słuchania czyiś mądrości nic się nie zmieni. To tak jak byś na siłowni siedział na ławeczce i słuchał „gadania” najzajebistrzych trenerów i liczył na to, że od tego słuchania bicki Ci urosną. Trzeba doświadczać na sobie!

Wybierz cokolwiek w czym czujesz brak pewności siebie i odpowiedz na pytania:

  1. Co czujesz? (Nazwij czego dotyczy niska samoocena i jakie temu towarzyszy uczucie) Np. czuje wstyd przed wystąpieniami publicznymi.
  2. Jak chcesz się czuć? Co chcesz mieć w zamian tego? Jeśli zależy Tobie na podwyższeniu samooceny musisz wiedzieć czego chcesz. Jako odpowiedz wpisz przeciwieństwo tego co czujesz i czego nie chcesz: chce czuć się swobodnie, śmiało itd. podczas wystąpień publicznych.
  3. Jak to zrobić? Co masz zrobić? Określenie celu. Podstawą zmiany jest działanie. Ważne, abyś działał skutecznie, we właściwym kierunku, czyli zmierzał do wybranego celu – tego co chcesz, jak chcesz się czuć, a nie tego czego chcesz uniknąć. W określeniu celu uważam, że najskuteczniejsze są narzędzia, które wykorzystuję w tutoringu (np. : model SMART, model GROW, dialog motywacyjny, pytania coachingowe).

A teraz czas na działanie! Nic samo się nie zrobi!

Kiedy zaczynasz działać i doświadczać zmiany, zaczynasz ufać sobie, zaczynasz nabierać pewność siebie.

W budowaniu pewności siebie działaj z przyjemnością. Przypominam skup się na tym co chcesz osiągnąć, a nie na tym czego chcesz uniknąć.

Podstawą w budowaniu pewności siebie jest podejmowanie działania. Ja wiem, że może Ci się nie chcieć nawet spróbować, ale kiedy odnajdziesz swoją wewnętrzną motywacje (np. dzięki narzędziom tutoringowym) zacznie Ci się chcieć. Kto powiedział, że te działania musza być nieprzyjemne, trudne itd..? Przecież może to być ciekawa, fascynująca przygoda. Najważniejsze, aby w tych działaniach być zaangażowanym i obecnym! Tak, obecnym, koniec z byciem zombiakiem (obecność ciałem, ale w myślach gdzieś indziej) i odhaczaniem, bo wówczas efekty są marne, proporcjonalne do zaangażowania.

Jeśli nie chce Ci się działać, to cel do którego dążysz nie jest Twój!

Działania są skuteczne, gdy są prawdziwe, czyli nasze, tak jakbyśmy to zrobili tak jak by nikt nie widział, nie słyszał, absolutnie nie muszą być poprawne politycznie, czy z jakimikolwiek normami… Ważne tylko, aby nikogo nie krzywdzić tzn. nie robić czegoś dla siebie kosztem innych osób.

 

Budowanie pewności siebie to proces rozwijania samoświadomości, odkrywania, kto nami rządzi, a także zdobywania umiejętność samozarządzania.

 

Jak rozpoznać brak pewności siebie?

W sumie jest to bardzo łatwe. Tam gdzie się wstydzimy, nie panujemy nad swoimi emocjami, kłamiemy, szpanujemy (nie mylić z prawdziwym cieszeniem się i dzieleniem się tym, czyli bez chęci uzyskania czegoś np. akceptacji, podziwu), krzyczymy, obgadujemy i marudzimy, wyśmiewamy, umniejszamy, oceniamy innych, żyjemy w przekonaniu, że wiemy co jest dobre dla innych, zazdrościmy… tam nie ma mowy o pewności siebie, tam jest niska samoocena. Takimi zachowaniami zatruwamy życie sobie i swojemu otoczeniu.
Każde takie „negatywne” zachowanie, to tak naprawdę̨ wołanie o pomoc.
Warto pomóc sobie i zadbać o innych.

Zatem działaj i buduj pewność siebie! Pokochaj siebie!

Ahoj przygodo!

Jeśli zależy Ci na podniesieniu samooceny, zbudowaniu pewności siebie, rozwijaniu samoświadomości i chcesz, abym Ci w tym pomogła, ułatwiła, wsparła i zmotywowała to zapraszam na:


Jest jeszcze wiele tematów i wiedzy, z którą chce się z Wami podzielić́, m.in. o tym co ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości, a mianowicie o martwieniu się i podcinaniu skrzydeł, o roli mocnych stron na pewność siebie, więcej o motywacji wewnętrznej i zewnętrznej, a także o stymulacji stresem.

Brak możliwości komentowania.